Quantcast
Channel: Na tanjiru
Viewing all 200 articles
Browse latest View live

Prevrnuti kolač sa jabukama

$
0
0

Starinski kolač sa karamelizovanim jabukama, orasima i mekanim biskvitnim tijestom... jedan od onih oduvijek prisutnih... i zauvijek voljenih :)

Moram priznati da se moj ukus mijenja iz godine u godinu u zavisnosti od mjesta na kom se nalazim, od aktuelnih namirnica, od knjiga i blogova koje čitam.... To ide čak dotle da mi naiđe period kad iz dana u dan donosim odluke o ogromnim promjenama, recimo danas objavljujem da postajemo vegetarijanci, nakon nekoliko dana da postajemo vegani, pa onda da izbacujemo slatko, pa da uvodimo neke nove stvari za koje ni sama do juče nisam čula... I tako, nekad bude komplikovano sa mojim kulinarskim odlukama i maštarijama...

Prevrnuti kolač sa jabukama

Međutim, uprkos tim čestim promjenama, odricanjima onog dosadašnjeg, i prihvatanjem novog, nekim stvarima se, ipak, uvijek obradujem... Naročito kad su napravljene u originalu, od strane prave osobe i na pravom mjestu. :) Pa takav je i ovaj, meni neodoljiv, starinski prevrnuti kolač sa jabukama i orasima!

Prevrnuti kolač sa jabukama i orasima

Moram priznati da nikad do sad nisam pokušala da ga fotografišem. Naravno, nisam pisala blog. Sad su se stvari malo promijenile, sad hranu gledam i sa aspekta fotogeničnosti, da ne govorim o onim problemima koju su vjerovatno mnogima poznati... hladan ručak, izmijenjene teksture... :) No, da se ne žalim...

Kolač od jabuka

Problem je u tome što ovaj kolač ne izgleda dovoljno sočno, tačnije ni približno sočno koliko zapravo jeste! Pravila sam ga ponovo da vidim da li će se nešto promijeniti po tom pitanju (uzgred, i ovaj na slici je savršeno sočan, samo izgled to ne govori!). I nije... Oba su bila jednako dobra, a jednako nefotogenična... Tako da vas ostavljam sa fotkama prvog i nadaću se da ste dovoljno radoznali da isprobate možete li vi bolje... i ako saznate da možete, očekujem da to podijelite sa mnom. ;)

Prevrnuti kolač sa karamelizovanim jabukama

U svakom slučaju, recept za prevrnuti kolač moje mame (sa ličnim pečatom moje malenkosti!

Prevrnuti kolač sa jabukama

  • vrijeme pripreme: 30min
  • vrijeme pečenja: 35min
  • ukupno vrijeme: 1h5min
sastojci (za pleh 20x30cm)*
    • 1kg-1,5kg jabuka srednje veličine*
    • oko 70-100g šećera
    • 30-40g oraha (polovine jezgra)
    • 4 jaja
    • 8 kašika smeđeg ili bijelog šećera
    • 8 kašika ulja (suncokretovo, kikirikijevo ili neko slično)
    • 8 kašika mlijeka
    • 6 punih kašika brašna*
    • kašičica praška za pecivo
    • kašičica cimeta
    • 50g mljevenih badema ili lješnika (proizvoljno)
postupak
  1. Zagrijte rernu na 190°C.
  2. Oljuštite jabuke, prepolovite ih i izvadite im sjemenke. U izdubljenu sredinu stavite polovinu oraha.
  3. Dno tepsije ili pleha pospite šećerom da fino prekrije dno, a zatim slažite jabuke tako da su isječenom stranom okrenute prema dnu. Tako poslažite sve polovine i izmedju njih, gdje god ima prostora, stavite još po neku polovinu oraha.
  4. Stavite da se peče u zagrijanu rernu na oko 10 minuta, dok jabuke malo ne omeknu i miris počne da se širi kućom.
  5. Dok se jabuke peku umutite biskvitno tijesto.
  6. U činiji izmiješajte brašno, prašak za pecivo, cimet i mljevene bademe ili lješnike ukoliko ih koristite.
  7. Električnim mikserom mutite jaja sa šećerom dok ne postanu pjenasta i svijetla, svega oko 3-4 minuta. Isključite mikser, dodajte ulje i mlijeko i lagano izmiješajte varjačom ili ručnom mutilicom. Dodajte zatim i suvu smjesu i sve lagano miješajte dok ne postane jednolično.
  8. Izvucite jabuke i prelijte biskvitnu smjesu preko. Ubacite u rernu i pecite oko 20-25 minuta na 180°C.
  9. Povremeno bacite pogled da vidite šta se dešava u rerni, jer kolač će nadolaziti kako se bude pekao, i ako ste sve to stavili u nedovoljno veliki pleh... :) U tom slučaju će obično samo nadolaziti i bićete prestravljeni da će sve da iscuri, ali neće.. Samo malo poraste, pa se sredi... Ipak provjerite! :)
  10. Već posle 5 minuta pošto ste kolač izvadili iz rerne, potrebno ga je izvaditi iz pleha i to tako što ćete tanjir za posluživanje staviti na pleh i sve zajedno okrenuti... Ipak je to prevrnuti kolač!
  11. Sačekajte da se ohladi i uživajte!

napomene

  • Mjere za ovaj kolač će varirati u zavisnosti od tepsije ili pleha za koji se odlučite. Ja sam napisala veličinu koju ja koristim trenutno, ali količinu jabuka ne mogu tačno da odredim. Obično se odlučim za jabuke srednje veličine, jer iako se one nekako istope i taj mekani sloj ne djeluje ništa deblje, kolač je sve u svemu sočniji. Takođe, u zavisnosti od posude, variraće i količina biskvitnog tijesta. Vodite računa o tome da na jedno jaje stavite po dvije kašike šećera, ulja, mlijeka i brašna (ukoliko ne koristite bademe ili lješnike) i nećete pogriješiti.
  • Još jedna napomena koja se tiče izbora posuđa, a to je da ukoliko koristite vatrostalnu, a ne neku metalnu posudu, postupak pravljenja se malo razlikuje. Naravno, da to nisam isprobala, ne bi mi ni palo na pamet da ne funkcioniše isto. Zapravo, jabuke se samo skuvaju i pretvore u vodu, ali se ni najmanje ne karamelizuju i kolač je i dalje ukusan, ali nije isti i nije ono zbog čega ga i volim. Pa tako, ako nemate metalni pleh ili tepsiju, onda je najbolje da pokušate na sledeći način. Narežite jabuke na deblje kriške. Na ringli, u šerpi istopite šećer. Dodajte jabuke, i sačekajte da sva voda koje one puste nestane, ali nemojte čekati da se pretvore u kašu. Dodajte im šaku ili dvije oraha i stavite u činiju u kojoj ćete peći kolač. Stavite preko biskvitno tijesto i pecite. Rezultat neće biti identičan, ali kolač će i dalje biti veoma sočan i ukusan.
  • S obzirom na to da ja volim da dodam malo mljevenih badema ili lješnika, smanjujem količinu brašna sa osam na šest kašika. Ukoliko želite da izostavite taj sastojak, samo povećajte dozu brašna za dvije kašike i rezultat je odličan.

Kolač služite bez dodataka ili uz kiselu pavlaku umućenu sa malo šećera u prahu. Takođe možete umutiti slatku pavlaku ili napraviti neki lagani krem od vanile.

Prevrnuti kolač sa jabukamaKolač sa jabukama i orasima

Služiti na sobnoj temperaturi, a ukoliko planirate da stoji više dana, čuvajte kolač u frižideru.


Piletina sa paprikama i avokadom u tortilji

$
0
0

Jednostavno jelo sa mariniranom piletinom i povrćem, urolano u tople tortilje, uz dodatak salate od avokada... sasvim sigurno je obrok na kojem će vam ukućani i gosti biti zahvalni. ;)

Ovo jelo je inspirisano jednom od Najdželinih emisija, mada, moram priznati da nisam baš sigurna u kojoj mjeri je moj recept, u današnjem obliku, sličan originalu. Zapravo, kada sam pogledala taj video, odlično se sjećam da su mi začini koje je ona koristila, u to doba bili nedostupni, a neki čak i nepoznati. Tako sam koristila ono što sam imala, i vremenom mijenjala.

Piletina sa paprikama u tortilji uz salatu od avokada

Naravno, to i dalje radim u zavisnosti od aktuelnog raspoloženja, ali suština je ista. Piletina ili teletina, što raznobojnije paprike i dodaci…

Piletina sa paprikama i avokadom u tortiljiPiletina sa paprikama i avokadom u tortilji

Ona je ovo jelo služila u velikoj činiji sa zagrijanim tortiljama i činijicama sa kuvanim kukuruzom, zelenom salatom, salatom od avokada, kiselom pavlakom… Pošto je to vrlo zanimljivo, svi motaju svoje tortilje i stavljaju šta žele i ja obično tako radim. Naročito mi se dopada kad nas ima više, svi su zauzeti i to nekako stvori zanimljivu atmosferu.

Paprike i avokado

Moram pomenuti da je Najdžela (Nigella Lawson) jedna od mojih najvećih kulinarskih inspiracija i naprosto obožavam način na koji se ona ponaša u kuhinji. Dok je gledam prosto ne mogu da povjerujem da kuvanje nije uvijek i za svakog tako opuštajuće, zabavno i najveće zadovoljstvo na svijetu.

Sjeckane paprikePaprike i avokado

No, da se vratim receptu. Zaista jednostavan za pripremu, ukusan i po dosadašnjem iskustvu, svima se dopada!

Ovdje sam kao jedini dodatak koristila avokado, a ostalo ostavljam da sami izaberete!

Piletina sa paprikama i avokadomPiletina sa paprikama i avokadom u tortilji

Piletina sa paprikama u tortilji sa salatom od avokada

  • vrijeme pripreme: 25min
  • vrijeme kuvanja: 30min
  • ukupno vrijeme: 55min
sastojci (za 3 osobe)
    • 2 veća komada bijelog mesa
    • 3 kašike maslinovog ulja
    • sok od pola limete (ili malo manje soka od limuna)
    • 1 čen bijelog luka
    • pola kašičice suvog origana
    • pola kašičice karija
    • pola kašičice crvene paprike
    • krupna morska so
    • 1 veći crni ili crveni luk
    • 4-5 paprika srednje veličine (što raznobojnije)
    • pola svježe ljute papričice
    • so, biber
    • gotove tortilje
    • avokado
    • sok od pola limete
    • so
postupak
  1. Narežite bijelo meso na prutiće ili komade po želji. Napravite marinadu tako što ćete izmiješati ulje, sok od limete, začine, so i isjeckan bijeli luk. Ukoliko ne želite jak ukus luka, možete ga samo presjeći na dva-tri dijela, staviti u marinadu i izbaciti prije prženja.
  2. Tu smjesu fino utrljajte u meso i ostavite da odstoji dok ne izrežete povrće ili to uradite unaprijed i stavite u frižider.
  3. Luk nasijecite na polumjesece, ljutu papričicu na tanke kružiće, a paprike na prutiće. Radi ljepšeg izgleda koristite paprike različitih boja. Ja sam koristila dvije crvene, dvije žute i jednu zelenu.
  4. Propržite luk u teflonskom tiganju (ili wok-u), na dvije-tri kašike maslinovog ulja ili kikirikijevog ili suncokretovog ukoliko koristite vok. Gotov luk izvucite iz tiganja i dodajte piletinu zajedno sa marinadom.
  5. Poklopite i pržite na jačoj vatri (kod mene je to 8 od 9). Meso će pustiti vodu, ali ostavite da uvre i da počne da se hvata korica odozdo. Okrenite, dodajte nekoliko kašika vrele vode i poklopite. Povremeno promiješajte dok se meso prži sve dok ne dobije finu tamno zlatnu boju (ja bih rekla, ostavite tako dok ne počne da gori :)). Izručite meso u posudu u kojoj se nalazi propržen luk, poklopite ili pokrijte aluminijskom folijom.
  6. Vratite tiganj na ringlu, stavite kašiku ulja, nasjeckane paprike, posolite malo krupnom solju i poklopite. Miješajte svako malo i posle nekih šest-sedam minuta vratite u tiganj meso i luk i sve zajedno prodinstajte. Provjerite ukuse, posolite, pobiberite i dodajte malo karija ili crvene paprike ukoliko želite.
  7. Tortilje zagrijati u rerni ili u tiganju na srednjoj vatri. Ja sam koristila velike od integralnog brašna.
  8. Avokado nasjeckajte na kocke, pospite sokom od limete kojem ste prethodno dodali malo krupne soli i ostavili da se rastvori.
  9. Ja sam primijenila Najdželin princip, stavite sve na sto i onda svako mota svoje tortilje i jede onako kako voli. :)

Evo jedan veoma koristan predlog ukoliko se dogodi da vam preostane ovog punjenja za tortilje.

Couscous sa piletinom i paprikama

Skuvajte kus-kus (couscous) ili pirinač, i to još bolje ako to uradite u neopranom tiganju od spremanja jela. :)

Izmiješajte sa piletinom i paprikama i spakujte u frižider za večeru ili sjutrašnji ručak. Napravite zelenu salatu, podgrijte couscous, prelijte ga ovlaš maslinovim uljem i uživajte u obroku za čas!

Piletina sa paprikama i avokadom u tortiljiCouscous sa piletinom i paprikama

Keks sa ovsenim pahuljicama i kokosom

$
0
0

Jednostavan, zdrav i ukusan keks sa ovsenim ili zobenim pahuljicama i kokosom koji je gotov za pola sata i odličan dodatak uz čaj ili kafu.

Jedna od onih grickalica za utjehu. Od kad počnete sa pravljenjem dok prvi keksić strpate u usta prođe pola sata, a opet, dobri su i za one sa grižom savješću! Relativno su zdravi. :) Svima nam je odlično poznato da šećer nije dobar, i da zapravo našem organizmu nije ni potreban… Međutim, ako dodamo neke zdrave namirnice, pa bijeli šećer zamijenimo smeđim, onda nekako imamo opravdanje… ;)

Keks sa ovsenim pahuljicama i kokosom

Više puta sam ih pravila i garantujem vam da danima ostaju svježi u zatvorenoj metalnoj kutiji. Ono što je malo nezgodno je što samo tijesto nije sasvim kompaktno i lako za rad, ali to vam nije ni potrebno. Zahvatite kašičicom lopticu, stavite je u tepsiju i malo pritisnete prstima. Sasvim jednostavno, a pravo "zdravo" uživanje! ;)

Keks sa zobenim pahuljicama i kokosom

Keks sa ovsenim pahuljicama i kokosom

prilagođeno sa cavolettodibruxelles.it
  • vrijeme pripreme: 20min
  • vrijeme pečenja: 10min
  • ukupno vrijeme: 30min
sastojci (za oko 20 keksića)
    • 100g brašna
    • 85g ovsenih pahuljica
    • 85g kokosa
    • 90g smeđeg šećera
    • 110g putera
    • 1 kašika zlatnog sirupa* ili meda
    • 1 kašičica sode bikarbone
    • 2 kašike provrele vode
postupak
  1. Zagrijte rernu na 180°C.
  2. Sastavite u jednoj činiji brašno, šećer, kokos i ovsene pahuljice.
  3. Istopite puter, dodajte kašiku zlatnog sirupa ili meda i dobro izmiješajte.
  4. Kašičicu sode bikarbone rastopite u dvije kašike tek provrele vode i dodajte puteru.
  5. Dodajte tečnu smjesu suvoj i sve fino sastavite u jednoličnu masu. Nemojte se zabrinuti kad vidite da je tijesto previše prhko, odnosno da ne možete formirati prstima kekse. Biće sasvim u redu kad se ispeče.
  6. Kašičicom odvajajte gomilice tijesta i rasporedite ih na pleh obložen papirom za pečenje. Ostavite malo prostora između njih. Lagano ih pritisnite prstima i formirajte keksiće.
  7. Pecite ih u zagrijanoj rerni na 180°C uz ventilator oko 10 minuta, odnosno dok ne dobiju finu zlatnu boju. Na dodir će i dalje biti skoro tečni, ali čim ih izvadite iz rerne, vidjećete da će očvrsnuti.
  8. Sačekajte da se ohlade i čuvajte ih u metalnoj kutiji.

napomene

  • Zlatni sirup (golden syrup)često nije lako pronaći u radnjama, pa sam zbog toga ostavila i opciju da ga u ovom receptu možete zamijeniti medom. Ukoliko želite, ovaj šećerni sirup možete napraviti i kod kuće, a recept možete pronaći na sajtu kuhari.com
Ovseni keks sa kokosom

Kako skuvati pastu na italijanski način

$
0
0

Znam da zvuči jednostavno... I jeste! Ipak, veliki broj ljudi ima neke nedoumice kad je kuvanje tjestenine u pitanju. Naravno, nisam izuzetak. Do prije nekoliko godina, često sam mijenjala "pravila" - da li ispirati pastu, da li stavljati ulje u vodu... - sve to u zavisnosti od nekih aktuelnih saznanja, iako, da budem iskrena, nikad nisam imala obrazloženja za te silne promjene.

Kako skuvati pastu

Italija i njena kuhinja... Naučila me je svemu i svačemu, a između ostalog, kako da kuvam pastu: mora biti al dente i to je u našoj kući (uostalom kao i kod Italijana) postala gastronomska svetinja. :)

Dakle, važno je skuvati je tako da kad je zagrizete osjetite blagi otpor pod zubima... Ne znam da li ste znali, ali raskuvanu pastu organizam teže vari od one skuvane "na zub". Razmislite, možda vrijedi pokušati! ;)

Kako "pravilno" skuvati pastu

Ovdje ću opisati postupak kuvanja paste za dvije osobe. Izabrala sam deblje špagete (spaghettoni), ali postupak je isti sa bilo kojom dugom ili kratkom pastom. Dužina kuvanja će zavisiti od uputstva koje piše na pakovanju.

Izmjerite tjesteninuZagrijte vodu za pastuPosolite vodu za makarone

Izmjerite pastu: 85g-100g po osobi. Pravilo je da to bude 85g, međutim, Italijani pastu obično ne jedu kao glavno jelo. Posle nje često ide meso, riba ili neko vegetarijansko jelo. Dakle, u zavisnosti od toga kako je kombinujete, prilagodite količinu svojim potrebama.

Stavite vodu da se zagrije: najmanje jedan litar na 100g tjestenine. Ukoliko je šerpa veća, slobodno stavite više. U slučaju da imate električni bokal (electric water boiler), ovo je odlična prilika da ga iskoristite. :)

Kad voda provri dodajte krupnu so: oko 15-20g. Znam da zvuči mnogo, ali na kraju veći dio nje će ostati u vodi koju ćete prosuti, a pasta će biti zaista neukusna ukoliko nije dovoljno slana.

*Vodu nemojte soliti dok ne provri, jer će to usporiti sam proces. Dodatan razlog je taj što voda mora jako ključati u trenutku kad ubacite pastu, a so je pospješuje u tome na kratko, ukoliko je dodate neposredno prije ubacivanje paste.

Uzmite špagetePripremite pastu za puštanje u vodu

Pripremite pastu za ubacivanje u vodu. Ukoliko koristite kratku, samo je ubacite i promiješajte. Dugu je potrebno ubaciti na malo drugačiji način, kako bi se ravnomjerno rasporedila i time se izbjeglo sljepljivanje.

Uzmite je u ruku i poravnajte je tako da stoji pravo na ravnu površinu. Negdje po sredini je uzmite jednom rukom, a drugu stavite iznad. Obuhvatite je prstima. Napravite takav pokret rukama kao da nešto zavrćete ili cijedite i vidjećete da pasta izgleda kao na slici.

Pustite špagete u voduPustite tjesteninu u voduPoklopite šerpu

Pustite je da upadne u vodu. Ako to niste uradili savršeno i neke slamčice su ispale, ne obazirite se, samo ih vratite u šerpu.

Poklopite šerpu na 15-30 sekundi, dok voda provri. Prilikom ubacivanja, pasta ju je malo rashladila i zbog toga treba ubrzati ponovno ključanje.

Spustite pastu u voduSpustite tjesteninu u vodu

Spustite pastu u šerpu. Ja koristim ove hvataljke, ali možete to uraditi i običnom viljuškom. Malo smanjite vatru, kod mene je to na 8 od 9.

Kuvajte je onoliko minuta koliko piše na pakovanju. Ja obično navijem alarm za jedan minut manje nego što piše i onda isprobam da li je po mom ukusu.

Povremeno je promiješajte kako biste izbjegli sljepljivanje paste, a samim tim i neravnomjerno kuvanje.

Kuvanje špagetaProcijedite paštu Procijedite tjesteninu

Izdvojite jednu šolju vode od kuvanja i procijedite pastu. Ta voda od kuvanja je veoma važna, jer omogućava da se tjestenina fino sjedini sa sosom i da samo jelo bude kremastije.

Pastu ne treba ispirati niti prelivati uljem. Ukoliko pripremate neku hladnu salatu ili hladan prilog, u tom slučaju je na kratko isperite hladnom vodom kako bi je ohladili i spriječili dalje kuvanje. Za salate se obično koristi neka od kratkih vrsta i veoma je važno da prilikom kuvanja ostane al dente. Prelijte je maslinovim uljem ili izmiješajte sa ostalim sastojcima.

Procijeđenu tjesteninu dodajte prethodno pripremljenom sosu. Izmiješajte, dodajte manje ili više vode koja je preostala od kuvanja paste, u zavisnosti od toga koliko je potrebno da biste dobili željeni izgled.

Služite uvijek toplo! I uživajte!

Služenje paste

Slani krekeri sa sjemenkama

$
0
0

Švedski hrskavi hljeb ili veoma zdravi, posni krekeri sa raznoraznim sjemenkama i ovsenim pahuljicama. Pravo otkriće!

Jedno upozorenje: veoma su zarazni!

Slani krekeri sa sjemenkama

Ovi krekeri, kako sam ih nazvala, zapravo su tip veoma popularnog, tradicionalno švedskog, tankog i hrskavog hljeba (knäckebröd ili crispbread). Danas ga je moguće kupiti i u mnogim drugim zemljama. S obzirom na to da se u našoj kući ne jede često običan hljeb (osim kad domaćica zasuče rukave), skoro da u svakom trenutku imamo makar po dvije vrste "vase" kako ga mi zovemo. Neku koju volimo da jedemo uz slatko, neku uz slano, neke su tanje, neke su ukusnije... Zapravo fabrika Wasa je najveći i najpoznatiji proizvođač ovog hljeba, pa znate ono: "kaladont" umjesto "pasta za zube", pa tako i mi - "vasa" umjesto "hrskavi ili tanki hljeb"... znate već šta hoću da kažem... :)

Hrskavi švedski hljeb

No, da skratim priču, i kupovni hrskavi hljeb je zaista odličan, pošto ga obično prave od integralnog, najčešće ražanog brašna i bez aditiva, ali ipak sam željela da isprobam i ovaj domaći.

Posni krekeri sa sjemenkamaPosni krekeri sa sjemenkama

S obzirom na to da najveći dio ovog domaćeg čine razne vrste sjemenki i stvarno je odličan za grickanje, ja ću ga preimenovati u "zdrava grickalica" ili "slani krekeri".

Zdravi krekeri sa sjemenkama i ovsenim pahuljicama

Već sam pomenula da sam relativno skoro naišla na ovaj recept, i od tad sam ih pravila već nekoliko puta. Mijenjala sam recept u zavisnosti od trenutnog raspoloženja za određeni tip sjemenki i brašna. Ukoliko održavate isti odnos brašna, vode i sjemenki, biće dobro! Ipak, potrudite se da koristite integralno, prosto da bismo opravdali ovo zdrava grickalica!

Posni krekeri sa sjemenkama i ovsenim pahuljicama

Jedino na šta bih vas upozorila je da tijesto dobro rastanjite. Prvi put kada sam ih pravila, ostalo je malo deblje, posebno po sredini i zbog toga krekeri i nisu bili sasvim hrskavi. Naravno, ukus je bio odličan, ali ipak su neuporedivo bolji kad se potrudite i sasvim ih rastanjite.

Slani krekeri sa sjemenkama

prilagođeno sa bloga Vegetarijanka
  • vrijeme pripreme: 30min
  • vrijeme pečenja: 15min
  • ukupno vrijeme: 45min
sastojci (za dva velika pleha)
    • 3/4 šolje* sjemenki bundeve
    • 3/4 šolje ovsenih pahuljica
    • 1/2 šolje sjemenki lana
    • 1/2 šolje susama
    • 1/2 šolje sjemenki suncokreta
    • 1 1/2 šolje brašna (pola ražano, pola pšenično integralno)*
    • 1 kašičica praška za pecivo
    • 1 1/2 kašičice soli
    • 1/4 šolje maslinovog ulja
    • 1 do 1 1/2 šolje vode*
postupak
  1. U većoj činiji spojite sve vrste sjemenki, brašno, prašak za pecivo i so.
  2. Dodajte ulje i šolju vode.
  3. Rukama spojite sastojke i dodajte onoliko vode koliko je potrebno da se formira jednolična smjesa.
  4. Ne mogu reći da ćete dobiti glatko tijesto, jer nećete. Smjesa je krta i ono što je vaš cilj je da sve spojite tako da prestane da se lijepi za prste i činiju. Ako ste malo pretjerali sa vodom, dodajte još malo brašna.
  5. Uključite rernu da se zagrije na 190°C.
  6. Pošto je lakše raditi sa manjom količinom tijesta, razdvojite ga na dva dijela. Drugi dio stavite u frižider dok ne napravite prvu turu krekera.
  7. Oklagijom razvucite tijesto između dva papira za pečenje. Donji papir malo pospite brašnom, kao i samo tijesto.
  8. Razvlačite tijesto tako da na sredini bude jednako tanko kao i pri ivicama.
  9. Izrežite ih na pločice ili trakice. Poređajte ih na pleh obložen papirom za pečenje. Uradite tako i sa preostalim tijestom.
  10. Pecite ih na 190°C oko 15 minuta.
  11. Kad se krekeri ohlade, čuvajte ih u metalnoj kutiji. Predlažem ih kao grickalicu u toku dana ili kao zamjenu za hljeb.

napomene

  • Za mjerenje koristim čašu od 2,5dl.
  • Stavite brašno koje želite. Ja sam ovog puta koristila ražano i pšenično integralno, a nekad kombinujem integralno pšenično i graham brašno ili stavim samo pšenično integralno.
  • Količina vode će zavisiti od vrste brašna i sjemenki koje odaberete. Krenite sa jednom šoljom, pa dodavajte dok ne vidite da su sastojci počeli da se formiraju u kompaktnu smjesu.
Slani krekeri sa sjemenkama

Želim vam ugodno grickanje! :)

Saragli ili Nešto poput baklave

$
0
0

Jedan od tradicionalnih, grčkih prelivenih kolača, a ono što u njemu iznenađuje, je izražen ukus putera i cimeta.

Već neko vrijeme planiram da napravim gastronomski vodič kroz Atinu i uopšte kroz grčku kuhinju. Zamislila sam to kao čitav niz postova koji bi sadržali informacije o raznim tradicionalnim jelima, o tome gdje da ih isprobate u Atini, možda i po neki receptić… Materijala ima prilično, ali vrijeme i organizacija mi ponekad ne idu na ruku...

Saragli

Ali gledajte na ovaj recept kao na neku vrstu najave!

Saragli (Σαραγλί) je nešto poput baklave ili već, jedan od bezbroj saftastih, natopljenih grčkih kolača. Nije sasvim uobičajen kao kadaif, razne baklave - sa orasima, pistaćima, čokoladom, raznim kremovima (znam da zvuči čudno i preeviše slatko - i jeste), ravani, razne vrste pita sa jabukama, orasima i slično. Glavna karakteristika skoro svih poslastica je šećerni sirup sa dodatkom meda, nekad limuna ili pomorandže, nekad cimeta ili drugih začina.

Saragli ili nešto kao baklava

Većina tih poslastica je zaista fantastičnog ukusa, ali s obzirom na to da mi ne prija kad prezaslađene, mi obično dijelimo jedan kolač na dvoje, bez obzira na veličinu!

Saragli ili grčka urolana baklavaSaragli ili urolana baklava

Što se tiče saraglija, tradicionalno je iz Soluna, pa sam tek relativno skoro, po prvi put, naišla na njega u Atini. Sasvim me je osvojio kako izgledom tako i ukusom. Ako se nađete u glavnom gradu, možete svratiti do poslastičarnice Hatzis (Χατζής), koja se nalazi na centralnom gradskom trgu Sintagma (Σύνταγμα) kod zgrade Parlamenta. Tačna adresa je Mitropoleos 5. Sigurno ćete posjetiti taj dio grada i od sveg srca preporučujem. Na fotografijama možete vidjeti kako izgleda ulaz u poslastičarnicu i njihov saragli (doduše, fotografisan kroz staklo)… Ludo dobro!

Atinska poslastičarnicaSaragli u poslastičarnici u Atini

Neko vrijeme prosto nisam mogla da prestanem da razmišljam o njemu. Morala sam pretražim sve moguće izvore i prekrojim i prilagodim recept. Početni cilj je bio da jedna osoba može da pojede makar jedan :) i uspjela sam. Nisam ni u snu očekivala toliko oduševljenje!

Saragli ili tip grčke baklave

Ovaj tip kolača ne mora imati fiksne mjere. Znam da moja mama pravi baklavu onako, sve "po potrebi", pa tako da i ovdje možete tako nekako. Koristila sam pola pakovanja kora za pitu, ali ako želite da kolutići budu veći, možete naslagati čitavo pakovanje i povećati dozu punjenja. Ako želite da budu malog prečnika i sitni, podijelite kore na četvrtine kilograma. Vrlo prilagodljivo.

Saragli

A evo i moje verzije recepta!

Saragli (Σαραγλί)

  • vrijeme pripreme: 25min+5min
  • vrijeme pečenja: 35min+15min
  • ukupno vrijeme: 1h20min
sastojci
    • polovina pakovanja kora za pitu (oko 250g)*
    • 220g putera
    • 250g oraha ili 150g oraha i 100g lješnika*
    • 3 kašike šećera
    • 1 kašičica cimeta
    • 250ml vode*
    • 300g šećera
    • 40g meda
    • 2-3 kašike soka od limuna
    • šipka cimeta (nije obavezno)
    • pistaći ili orasi i lješnici za dekoraciju
postupak
  1. Zagrijte rernu na 170°C.
  2. Orahe i lješnike sitno isjeckajte ručno ili u multipraktiku, ali ih nemojte pretvoriti u prah. Ja sam ih stavila u kesu i usitnila oklagijom. Naravno, možete koristiti i mlin za orahe, ali u tom slučaju malo više od pola sameljite, a ostalo usitnite ručno.
  3. Tako pripremljene orahe i lješnike spojite sa šećerom i kašičicom cimeta.
  4. Istopite puter.
  5. Počnite sa slaganjem kora tako što ćete svaku premazivati puterom, a na svaku drugu stavljati smjesu koju ste pripremili. Ostavite malo praznog prostora pri krajevima kora, oko 1cm. Podijelite i smjesu i puter tako da sve utrošite, osim malo putera za premazivanje kolutića na kraju. Poslednju koru samo premažite puterom.
  6. Preklopite obod dužih strana (na koji niste stavili fil) tako da prilikom umotavanja kora u rolat fil ne bi curio sa strana.
  7. Počnite da savijate rolat (po kraćoj strani) tako što ćete pokušati da ne ostavljate prazan prostor između, nego pokušajte da napravite veoma čvrstu rolnu.
  8. Izrežite kolutove širine oko 2cm i ređajte ih u pleh ili okruglu tepsiju. Najbolje je da ih prvo isiječete i izbrojite i onda pronađete odgovarajuću posudu. Najbolje je da ih složite tako da ne ostane previše praznog prostora.
  9. Premažite ih puterom i ubacite u zagrijanu rernu. Pecite oko 30-35 minuta na 160-170°C.
  10. Napravite sirup tako što ćete vodu, šećer, med i šipku cimeta staviti u šerpu i pustiti da provri. Kuvati zatim oko 7-8 minuta i dodati sok od limuna. Sačekajte da ponovo provri i kuvajte oko 7-8 minuta.
  11. Pošto je pravilo da se sipa toplo na hladno ili obratno, onda isplanirajte ili da preliv već bude ohlađen kad saragli bude pečen ili ostavite da se on ohladi i onda kuvajte sirup i prelijte ga vrelog.
  12. Kolače sasvim ohladite, a zatim dekorišite sjeckanim pistaćima (neslanim) ili nasjeckanim orasima i lješnicima.
  13. Služite ohlađeno, najbolje sledećeg dana, kada kolači fino upiju sirup.

napomene

  • Pola mog pakovanja je bilo 9 kora, što znači da sam na 4 mjesta stavljala orahe i lješnike.
  • Možete koristiti samo orahe, ili kombinovati razne vrste koštunjavog voća: orahe, lješnike, bademe…
  • Ukoliko ste navikli da jedete baklave i ostale saftaste poslastice i volite slatke kolače, onda možete povećati količinu sirupa za pola i malo povećati količinu šećera.

Već sam pomenula da me je sam oblik saraglija sasvim oduševio i naravno, odmah sam počela da ga primjenjujem i na slatko i slano.

Saragli - grčki saftasti kolač

Pravila sam pitu sa sirom i zaista je odlično kako se sir fino zapeče odozgo i osim što divno izgleda, nekako je i ukusnija od klasične pite. Naravno, smisliću neki konkretan i zanimljiviji recept i ako budem zadovoljna - stiže na blog!

Saragli - grčki saftasti kolač

Uživajte!

Zimski čokoladni kolač ili Pomalo kao Saher

$
0
0

Jednostavan kolač koji miriše na cimet, pržene lješnike i čokoladu. Veoma ukusan, sočan i... čokoladan!

Shvatam da samo ime kolača zvuči nejasno, ali da nisam mislila da će naslov biti mnogo dug, nazvala bih ga još i "Medeno srce". Poslastica sa tri imena, a prosto ne mogu da odlučim koje joj najbolje pristaje!

Pomalo kao Saher ili zimski čokoladni kolač

Zapravo, ovo je nekad davno, kad sam dobila ovaj recept, bio "neki običan" čokoladni kolač, koji je sočan i bolji što duže stoji. I to je bilo sve.

Priprema Zimskog čokoladnog kolačaPriprema Zimskog čokoladnog kolača
Priprema čokoladnog kolačaPriprema čokoladnog kolača
Priprema Zimskog čokoladnog kolača

Onda sam se u jednom periodu svog života naglo zainteresovala za kulinarstvo i shvatila da bi recept mogao malo i da se izmijeni.

Za početak, baš po mom ukusu je bilo da zamijenim orahe lješnicima, a kasnije sam odlučila da to budu prepečeni lješnici. Posle nekog vremena sam shvatila da bi uz njih, čokoladu i džem od kajsija (koji sam kasnije povremeno mijenjala onim od gorke pomorandže), fantastično išao cimet i tako sam, po meni iz tog perioda, dobila kolač čiji je ukus jako podsjećao na ukus medenog srca (onog kupovnog). I tako, mi u kući još uvijek koristimo ovaj naziv, iako znam da bi za njega bilo potrebno mnogo više: karanfilić, đumbir, anis, med...

Medeno srce ili čokoladni kolač

Svi znamo šta je Saher torta (Sacher-torte): čokoladni, sočni biskvit, zatim džem od kajsije i na kraju čokoladna glazura. Ovaj moj kolač sve to ima, pa eto i zašto je "Pomalo kao Saher". Sastojci ipak nisu u potpunosti isti, dobro... ni oblik.

Čokoladni kolač sa lješnicima i cimetom

Treći, veoma nov naziv je "Zimski čokoladni kolač". Baš dok sam pravila ovaj slatkiš, pa sve vrijeme dok sam fotografisala i pisala post, nekako nisam mogla da prestanem da se osjećam praznično. Svi ti ukusi i mirisi su me podsjetili na snijeg, svijećice... nekako filmski... Sve je bilo tako toplo i nježno, kako je obično kad je zima, snijeg napolju i praznici... I tako se ovaj kolačić sam potrudio da dobije novo ime.

Čokoladni kolač sa lješnicima i cimetomČokoladni kolač sa lješnicima i cimetom

No, ono što začuđuje je da, u doba kad se priprema dešavala, nije bilo ni pomena o snijegu, a zasigurno još uvijek nisu bili praznici. Iz nekog čudnog razloga, post je ostao pripremljen, pomalo zaboravljen, sve dok snijeg stvarno nije došao (možda je i pretjerao), a već je i došlo vrijeme da bude praznično. Možda je samo čekao svoje vrijeme. :)

Opisala sam sve, a ako odlučite da napravite ovaj izuzetno mirisan, ukusan i jednostavan kolač, izaberite naziv koji vam zvuči najprivlačnije!

Zimski čokoladni kolač

  • vrijeme pripreme: 45min
  • vrijeme pečenja: 25min
  • ukupno vrijeme: 1h10min
sastojci
    • 5 jaja
    • 100g šećera
    • 100g putera
    • 100g tamne čokolade
    • 1 puna kašika brašna
    • 1 puna kašičica praška za pecivo (6g)
    • 1 kašičica cimeta
    • 1 kašika prezle
    • 100g lješnika
    • nekoliko kašika džema od kajsije ili gorke pomorandže
    • 100g čokolade
    • 1,5 kašika šećera u prahu
    • 3-4 kašike mlijeka
    • 25g putera
postupak
  1. Kupite pečene lješnike ili ih prepecite sami u rerni ili u suvom tiganju, na laganoj vatri. Kad budu gotovi sameljite ih ili sitno isjeckajte. Ja sam ih ubacila u kesu i izlupala oklagijom.
  2. Na pari ili u mikrotalasnoj otopite 100g čokolade i puter i ostavite da se na kratko prohlade.
  3. Zagrijte rernu na 180°C.
  4. Dublji pleh (moj je 20x30cm) premažite puterom i obložite papirom za pečenje.
  5. U činiju ubacite jaja i šećer i električnim mikserom mutite tri-četiri minuta, dok ne postanu svijetla i pjenasta.
  6. Dodajte čokoladu i puter i lagano promiješajte ručnom mutilicom ili varjačom.
  7. Zatim kroz cjediljku ili sito, dodajte brašno koje ste već pomiješali sa praškom za pecivo i cimetom, a zatim i prezlu i lješnike. Sve to izmiješajte samo onoliko koliko je neophodno dok se ne napravi jednolična smjesa.
  8. Prelijte tijesto u pleh i pecite u zagrijanoj rerni oko 20-25 minuta. Možete provjeriti čačkalicom da li je dovoljno pečeno.
  9. Kolač izvucite iz pleha, sklonite papir i ostavite da se ohladi.
  10. Kad bude ohlađen, kolač prerežite na dva dijela po dužini.
  11. Premažite džemom ili marmeladom između slojeva i izvan i stavite u frižider dok ne napravite čokoladnu glazuru.
  12. Istopite čokoladu, šećer u prahu i mlijeko u šerpici, na veoma laganoj vatri ili na pari. Kad se čokolada istopi, dodajte puter i sve fino sjedinite.
  13. Prelijte glazuru preko kolača. Moram vas upozoriti: ako planirate da fotografišete taj postupak (a vjerujem da većina vas ipak to ne planira), onda najbolje napravite dva kolača, jedan za taj korak, a drugi koji će imati glazuru finog izgleda. :) Moj kolač na kraju ne izgleda baš sjajno jer mi se čokolada ohladila, ali moram priznati da to ne utiče na ukus. :)
  14. Najbolje je kolač držati u frižideru i izvući ga malo prije služenja. Ako baš ne možete da izdržite, načnite ga istog dana, ali sledećeg je značajno bolji!

Nemojte se razočarati što će kolač izgledati sunđerasto na početku. Posle noći provedene u frižideru izgubiće u potpunosti tu svoju osobinu i biće sočan, a čak, što duže stoji, na neki čudan način biće sve bolji.

Čokoladni kolač sa lješnicima i cimetom

Ako mi je veoma važno da ga prikažem u punom sjaju, onda obično isplaniram pripremanje i po dva dana unaprijed. Vi odlučite sami. :)

Pesto od feta sira i bosiljka

$
0
0

Zanimljiva kombinacija sastojaka, veoma jednostavno i brzo, a može biti dip, namaz za sendviče ili prosto, pesto za tjesteninu.

Ja sam jedna od onih koji obožavaju da švrljaju po gradovima, zalaze u najzabačenije četvrti i uličice, a naročito vole da malo prošetaju kroz pijace, da svrate do radnjica sa neobičnom, često nepoznatom hranom. Prosto uživam u tome i kad se uputim ka nekom izazovnom izlogu, pa zatim vratima, mislim da nema onog ko bi se usudio da me odvrati! Mislim, shvatam da oni koji su, na neki način, prinuđeni da to prihvataju iz dana u dan, ne vide boravak od dva sata u radnji sa teglicama i začinima kao najbolju zabavu na svijetu, ali... :)

Pesto od feta sira i bosiljka

Ideja za ovaj namaz, dip ili pesto je nastala u jednom od takvih pohoda.

Dip od fete i bosiljka

Isprobala sam ga u jednoj finoj i zanimljivoj radnji sa svim i svačim, da tako kažem. Jako mi se dopao. Punog ukusa, a opet nekako lagan i zanimljiv. Provjerila sam sastojke, nešto zapamtila, nešto izmislila i dobila svoj pesto od feta sira i bosiljka!

Namaz, dip ili pesto od feta sira i bosiljkaNamaz, dip ili pesto od feta sira i bosiljka

Moram naglasiti da sam koristila grčku fetu, jer ona zaista ima specifičan ukus zahvaljujući ovčijem mlijeku (ili kombinaciji ovčijeg i kozijeg). Vjerujem da možete isprobati i sa običnom, kravljom fetom, ali očekivala bih da će bijeli luk i bosiljak više doći do izražaja.

Pesto od feta sira i bosiljka

  • vrijeme pripreme: 20min
sastojci
    • 150g feta sira
    • oko 20-25 listova bosiljka
    • 1 veći čen bijelog luka*
    • 4-5 kašika maslinovog ulja
    • jedna šaka pinjola (oko 15g)
    • nekoliko kašičica vode
    • so, biber
postupak
  1. U suvom tiganju, na srednjoj vatri, tostirajte pinjole nekoliko minuta.
  2. U multipraktiku ili nekoj spravi za sjeckanje usitnite bosiljak, luk, pinjole, 2-3 kašike ulja i kašičicu vode.
  3. Ukoliko koristite avan, onda prvo dobro istucite bosiljak sa nekoliko zrna krupne soli, a zatim dodajte bijeli luk i pinjole. Miješajte dok ne dobijete jednosličnu smjesu.
  4. Dodajte izmrvljen sir, ostatak ulja, i ukoliko je potrebno dodati još kašičicu-dvije vode da bi pasta bila glatka.
  5. Ako nije dovoljno slano (mada vjerovatno jeste), posolite i pobiberite po ukusu.
  6. Služite odmah ili ohlađeno. Najbolje je ovu smjesu staviti u teglicu, dobro zatvoriti i čuvati u frižideru.

napomene

  • Umjesto svježeg bijelog luka, možete koristiti 2-3 čena pečenog. Ja obično iskoristim priliku kad pečem krompir, meso ili neko povrće da ubacim nekoliko čenova. Prelijete ih maslinovim uljem, stavite da se peku i izvadite iz rerne za 20-ak minuta. Ubacite ih u teglicu i čuvajte do upotrebe.

Ovaj pesto od feta sira i bosiljka možete koristiti kao namaz za sendviče ili kao predjelo uz neke slane krekere ili komadiće prepečenog hljeba.

Pesto od feta sira i bosiljka

Još jedna varijanta je da njime začinite pastu.

Skuvajte neku kratku ili dugu tjesteninu prema uputstvu sa pakovanja. Ako želite detaljnija upustva, pogledajte jedan od mojih prethodnih postova: Kako skuvati pastu na italijanski način.

Prije nego što je procijedite, izdvojite malo vode u kojoj se kuvala pasta. Procijedite je i vratite u šerpu. Dodajte nekoliko kašičica pesta, malo izdvojene vode i izmiješajte dok pasta ne bude kremasta i prekrivena sosom. Imajte na umu da će se sir od toplote istopiti i na neki način nestati, ali iako će postati malo nevidljiv, ukus će i dalje biti tu!

Stavite u tanjire, pospite tostiranim pinjolima i listićima bosiljka. Obrok je gotov!

Namaz, dip ili pesto od feta sira i bosiljka

Uživajte!


Tart sa jabukama i kremom od badema

$
0
0

Pomalo drugačiji tart od jabuka, uz dodatak francuskog krema od badema i mirisnog voćnog sosa ili kuvanih jabuka sa začinima.

Šta da vam kažem... Ako želite recept za tart od jabuka koji je jednostavan i gotov za sat vremena, na pogrešnom ste mjestu!

Za ovaj vam nisu potrebne nikakve posebne kulinarske vještine, nema nedoumica, ali istina je da morate odvojiti malo više vremena nego za običan tart. I recimo da ima par koraka više. Ali je makar za toliko prefinjeniji i ukusniji. :)

Tart sa jabukama i kremom od badema

Ne znam kako bih vas ubijedila da isprobate nego da kažem da stvarno stvarno vrijedi!

Tart sa jabukama i badem kremomTart sa jabukama i badem kremom

Kada sam prvi put pogledala ovaj video: La tarte aux pommes, danima nisam mogla da prestanem da razmišljam o njemu. Predlažem vam da ga pogledate i sigurna sam da ćete dobiti želju da isprobate ovu divnu kombinaciju tijesta, krema od badema, sosa od jabuka i samih jabuka.

U videu nema govora, ali vidjećete da su neki djelovi recepta zapisani na švedskom. Pri tom, mjere su ogromne i morala sam razne stvari da prilagođavam, smanjujem, povećavam i kombinujem. Na kraju sam došla do ovog recepta koji vam nudim. Po meni je odličan i od sad ovo postaje vrlo uobičajen slatkiš u našoj kući… Posebno u ovim zimskim, hladnim danima.

A još i neodoljiv miris jabuka, vanile i cimeta koji se širi svuda po kući.

Tart sa jabukama, kremom od badema i sosom od kuvanih jabuka

Tart na videu pravi Sébastien Boudet, jedan od trenutno poznatijih poslastičara i pekara u Švedskoj. Porijeklom je iz Francuske, a u Stokholmu, u divnom dijelu grada, ima kafe-poslastičarnicu-pekaru u francuskom stilu. Zove se Petite France i već nekoliko godina dobija nagrade za najbolji kafe u gradu. Moj utisak je da je nemoguće da postoji bolji pain au chocolat, pa čak ni u Francuskoj. :)

Tart sa jabukama i kremom od badema

U svakom slučaju, ako se nađete u blizini, obavezno svratite na jutarnju kafu sa kroasanima, ali računajte na čekanje u redu da naručite i pronađete sto.

A eto i recepta koji sam iskombinovala!

Tart sa jabukama i kremom od badema

  • vrijeme pripreme: 1h40min
  • vrijeme pečenja: 1h15min
  • ukupno vrijeme: 2h55min
sastojci (za okrugli kalup prečnika 30cm)
    • tijesto:
    • 210g brašna
    • 1 kašika šećera
    • 1/4 kašičice soli
    • 140g hladnog putera isjeckanog na kockice
    • 60-80ml veoma hladne vode
    • krem od badema:
    • 100g mljevenih badema (brašno od badema)
    • 100g šećera
    • 100g omekšalog putera
    • 2 veća jaja
    • 15g brašna (1 kašika)
    • na vrh kašičice arome gorkog badema (proizvoljno)
    • sos od jabuka:
    • 6-7 jabuka (oko 1kg)
    • 1 limun (kora i sok od jedne polovine)
    • čaša vode (2,5 dl)
    • šipka vanile*
    • šipka cimeta (proizvoljno)
    • 5-6 većih jabuka
    • krupni smeđi šećer (demerara) za posipanje
postupak
  1. Za tijesto:
  2. U činiji izmiješajte brašno, šećer i so.
  3. Dodajte na kockice narezan hladan puter. Sjedinite ga sa brašnom, ali samo toliko dok ne počne da se formira prhka smjesa i puter ne bude razbijen u sitne komadiće. Možete koristiti multipraktik, ali i viljuška ili ona metalna spravica za tijesta (ne znam kako se zove) su sasvim u redu. Ako mijesite rukama do ovog stadijuma, važno je da budu hladne da se puter ne bi istopio.
  4. Dodajte vodu. Krenite sa 60ml, pa postepeno dodajte još ukoliko je potrebno.
  5. Od tijesta formirajte manji disk, uvijte u plastičnu foliju i stavite u frižider na sat vremena.*
  6. Za to vrijeme napravite sos od jabuka i krem od badema.

  7. Za sos od jabuka:
  8. Jabuke oljuštite, izdubite sredinu (tako se iskoristi najveći dio voćke) i narežite na kocke. Stavite u šerpu u kojoj ćete kuvati sos. Dodajte limunovu koricu i sok od jedne polovine. Ubacite šipku vanile i cimeta, dodajte vodu i kuvajte oko pola sata dok se ne pretvori u pire.
  9. Prespite u staklenu ili plastičnu posudu, poklopite plastičnom folijom i ostavite dok kolač ne bude spreman za premazivanje.
  10. Dok se kuvaju jabuke, možete napraviti krem od badema.

  11. Za krem od badema:
  12. U činiju stavite bademe i šećer i izmiješajte.
  13. Dodajte omekšali puter i mutite dok se dobro sjedini. Ako ste pogledali video, vidjeli ste da on to radi ručnom mutilicom. Ja sam koristila mikser.
  14. Dodavajte jedno po jedno jaje, tako da prethodno dobro sjedinite sa smjesom prije nego što nastavite.
  15. Dodajte prosijano brašno i izmiješajte dok ne postane fina krema.

  16. Kalup za tart dobro podmažite puterom i pospite krupnim smeđim šećerom.
  17. Tijesto razvucite da bude prečnika većeg od samog kalupa. Ako vam je jednostavnije, možete ga presložiti na pola i prenijeti u kalup.
  18. Obložite dno i ivice, vodeći pri tom računa da ne ostane mnogo tijesta pri dnu ivica. Ubacite kalup u frižider na 10-ak minuta dok se ne zagrije rerna na 190°C.
  19. Tijesto u kalupu premažite badem kremom i pecite na 190°C oko 20 minuta.*
  20. Dok je kolač u rerni, iskoristite priliku da oljuštite i narežete jabuke. Moram priznati da sam ja napravila grešku i zbog toga tart ne izgleda tako sjajno. Uglavnom, jabuke bi trebalo isjeći na tanje, ali ne i pretanke kriške i naslagati ih kao lepezu. Ja sam ih fino naređala i prekrila čitavu površinu. Međutim, u toku pečenja, jabuke su se mnogo ukupile, tako da sad možete vidjeti da se na mnogim mjestima providi sos ispod njih.
  21. Znači, jabuke oljuštite, izdubite im dio sa sjemenkama, narežite i veoma gusto posložite.
  22. Nakon 20-ak minuta izvadite tart. Premažite sosom iz koga ste prethodno sklonili vanilu i cimet, a zatim naređajte jabuke. Ovlaš ih pospite smeđim šećerom i vratite u rernu.
  23. Pecite oko 50-55 minuta na 180°C.
  24. Služite mlako ili ohlađeno. Možete dodati sladoled od vanile ili neki vanila krem, ali nama je tart bio odličan takav kakav je i nisam htjela da mu bilo čime umanjujem ukus.

napomene

  • U videu se napominje da, po želji, vanilu možemo zamijeniti cijelim sjemenkama kardamoma.
  • Ukoliko tijesto odstoji duže u frižideru, potrebno je da odstoji makar 5 minuta na sobnoj temperaturi da bi se moglo raditi sa njim.
  • Nisam sigurna da je to razlog, ali ja sam badem krem samo ravnomjerno premazala i iznenadila sam se kad sam vidjela da je u toku prvog pečenja prilično narastao. U videu to nije slučaj, a on je koristio špric i ravnomjerno ga rasporedio po koncentričnim krugovima. U svakom slučaju, kad je tart bio gotov, sve je bilo u redu. Ipak, sledećeg puta ću uraditi drugačije.
Tart sa jabukama i badem kremom i sosom od jabuka
Krostata sa jabukama i kremom od bademaPita sa jabukama i kremom od badema

Predlažem da se ušuškate u toplo ćebence, (po mogućnosti pored voljene osobe), upalite svjećice, skuvate čaj ili kafu, pustite neku opuštajuću muziku, iznesete još sasvim neohlađen tart na sto i uronite u uživanje! :)

Pečeni prokelj sa susamom i pinjolima

$
0
0

Jednostavno pripremljen prokelj u rerni sa bijelim lukom, začinima po želji, uz dodatak sjemenki ili koštunjavog voća, odličan je prilog ili salata za ljubitelje povrća!

Možda malo neobičan izbor recepta za praznični period?! Jeste! Ali vjerujem da ima mnogo onih kojima je već dosadila praznična hrana, iako to nekad zvuči za nepovjerovati! :) U slučaju da poželite neku ideju kako da brzo pripremite ovo povrće...

Pečeni prokelj sa susamom i pinjolimaPročitajte više »

Keks sa lješnicima, čokoladom i pomorandžom

$
0
0

Brzi keksići sa izraženom aromom pomorandže, tamnom čokoladom i lješnicima ili orašastim voćem po izboru.

O ovim malim poslasticama ne treba mnogo govoriti. Veoma ih je jednostavno napraviti, za manje od sat vremena od kad počnete sa radom, možete se baciti na isprobavanje. Prilagodite ih ukusima koje volite i uživajte! Ja sam ih sasvim prilagodila sebi: gorka čokolada + pomorandža... mislim da bi i to bilo dovoljno, ali kad se tome dodaju krupno sječeni lješnici, miris vanile... Ne mogu da zamislim omiljenije...

Keks sa lješnicima, čokoladom i pomorandžom

Ako vam padne na pamet neka fina ideja dok budete čitali recept, vrlo bih je rado čula! ;)

Pročitajte više »

Sirove bombice sa rogačem bez šećera

$
0
0

Zdrava, sirova (raw) poslastica bez dodatog šećera, napravljena od sušenog i koštunjavog voća, sa izraženim ukusom rogača i aromom cimeta.

Ova jednostavna, da ne može jednostavnija poslastica, predstavlja novost za mene po mnogo čemu. Za početak, ovo je prvi put u životu da koristim rogač, mada, moram priznati da sam ga istog dana prvi put i probala (meni se to često dešava: probam, pravac prodavnica, kupovina, pa pravac kuhinja i eksperimentisanje).

Sa druge strane, u skorije vrijeme nailazim na raznorazna saznanja o zdravoj hrani, o nekim novim namirnicama, i da ne ponavljam priču koju sam već pričala: danas postajemo vegetarijanci, sjutra vegani, a sad sam tome dodala i kategoriju raw food. :) Ipak, čini mi se da previše volim hranu, čak vrlo kaloričnu hranu i kuvanje da bih se usudila na to, ali sigurno jesam za isprobavanje i pozitivne promjene.

Sirove bombice sa rogačem bez šećera

Otkud ideja za ove kuglice sa rogačem? Pa...

Pročitajte više »

Egzotična torta sa kivijem i bananama

$
0
0

Lagana voćna torta sa kivijem i bananama, biskvitom sa aromom pomorandže i kremom od kokosa.

Ova torta će biti moja ulaznica u svijet kulinarskih igrica. Jako ih volim, pratim i planiram da se pridružim, ali to planiranje se naprosto odužilo. :)

Počinjem sa igricom Ajme, koliko nas je!, a recept šaljem Sanji sa bloga Ultimativni sastojak, koja je za ovomjesečnu temu izabrala kivi.

Egzotična torta sa kivijem i bananama

Ovu voćku jako volim u svježem stanju, ali moram priznati da nisam imala mnogo ideja šta bi se od nje moglo spremiti. Umalo da pronađem razlog za odlaganje. :)

No, pošto sam malo razmislila, prisjetila sam se da je kivi jedno divno, osvježavajuće voće od kojeg bi se mogao napraviti osvježavajući kolač! Itekako sam bila u pravu!

Pročitajte više »

Sicilijanski kolačići od badema

$
0
0

Jednostavni za pripremu, ovi kolačići sa izraženim ukusom badema, spolja hrskavi, a iznutra nevjerovatno mekani, su nezaobilazan i veoma omiljen dio sicilijanske kuhinje.

Za nekog ko je lud za bademima, bilo bi sasvim nepojmljivo da ne bude lud i za ovim divnim kolačićima. Reći ću samo toliko da kad prijatelj sa Sicilije dolazi u posjetu, uvijek očekujem kutiju ovih slatkih đakonija i moram priznati da bih bila jako razočarana da je ne dobijem. :) Svi znaju da ne mogu da im odolim, iako su ti originalni izuzetno slatki.

Sicilijanski kolačići od badema

Dakle, ako ste bili na ovom predivnom ostrvu i nekim slučajem niste probali ove bademaste statkoće (na italijanskom možete birati iz pregršta imena ono koje vam najbolje zvuči: pasticcini di mandorle, pasticcini di pasta di mandorle, paste di mandorle siciliane), mislim da treba da porazmislite o brzom povratku tamo! :)

Pročitajte više »

Švedske božićne ćufte

$
0
0

Kratak opis švedskog božićnog stola i recept za Ikea ili tradicionalne švedske ćufte!

Praznični period je prošao i vjerovatno nije najbolji trenutak za osvrtanje na božićnu trpezu. Međutim... ove ćuftice sa našeg cjelogodišnjeg menija ne dam! :) Kod nas su zamijenile one "obične"!

Švedske božićne ćufte

Naime, moram priznati da sam oduvijek bila ljubitelj onih Ikeinih ćuftica, odnosno tipičnih švedskih, što sam kasnije shvatila. Pa šta bi moglo biti jednostavnije za napraviti od loptica od mljevenog mesa i ponekog standardnog dodatka. Međutim, iznova i iznova sam dobijala sličan ukus, koji je, ipak, bio drugačiji od onog koji sam tražila. I kako je došlo vrijeme praznika i božične trpeze (julbord ili smörgåsbord), tako sam poželjela da isprobam nešto od specijaliteta karakterističnih za ovaj dio godine. Došle su na red božićne ćufte. I eto ih! Baš ono što sam očekivala i od onih koje se spremaju čitave godine! :)

Pročitajte više »

Grčka pita sa spanaćem i sirom

$
0
0

Klasična grčka pita od domaćih kora, sa spanaćem i feta sirom, uz kratku pričicu o grčkim pekarama.

Grčke pekare... e, to je već posebna priča! Onaj ko je doživio, sigurno zna o čemu pričam. Onaj ko nije, predlažem da se zaputi u pravcu ove sunčane zemlje maslina, klementina, fantastičnog grilovanog mesa, mirisnih prelivenih (možda preslatkih) poslastica i naravno... predivnih peciva i pita, od kojih bih posebno istakla baš ovu sa spanaćem i fetom: spanakotiropita ili grčkim krasnopisom σπανακοτυρόπιτα!

Grčka pita sa spanaćem i sirom

Ipak, ta peciva i pite su malo drugačije od onih na koje smo navikli. A zašto, to nikako nisam sebi mogla da objasnim na početku. Pekare su prosto drugačije mirisale, svi ti zalogajčići su na neki svoj način bili ukusni, ali neobični. Nisam mogla da shvatim šta je to u njima što mi ne da da odlučim da li mi se dopadaju. Zvuči čudno, ali u to doba, nisam bila baš tako otvorena za nove ukuse kao danas. Posle mjesec dana života tamo, već sam se potpuno "navukla", da tako kažem. Šta bih jutros mogla da uzmem, više malih ili veliku pitu, da li sa sirom ili sa spanaćem, ili ne... možda onu prhku ili možda punjene lađice ili samo štapiće sa sjemenkama... Izbor je stvarno neograničen. I sve ima neki čudno dobar miris i ukus...

Pročitajte više »

Ajme, koliko nas je - tema za februar 2013!

$
0
0

Željela bih da se od sveg srca zahvalim Sanji sa bloga Ultimativni sastojak, koja mi je ukazala povjerenje da budem ovomjesečna domaćica kulinarske igrice Ajme, koliko nas je! Sama igra je započeta još u avgustu 2008. godine, na inicijativu blogerke Snježane. Moje učestvovanje u njoj je kratko i veoma sam se iznenadila kad sam dobila ponudu za novu ulogu (da tako kažem). Naravno, sa zadovoljstvom je prihvatam i daću sve od sebe da ispunim svoj zadatak! :)

Odmah da vam kažem: izbor namirnice ni najmanje nije lak! Krenula sam od osnovnih osobina koje bih voljela da ima: mora biti zdrava, ukusna, sezonska, dostupna svima, ne mnogo luksuzna, tj. svakodnevna i naravno, meni voljena. Nadam se da ću dobiti veliku zbirku recepata kojima će jedan od osnovnih sastojaka biti odabrana namirnica i logično je da mora biti po mom ukusu! Moram da iskoristim ovu jedinstvenu priliku! :)

Pročitajte više »

Švedsko božićno jelo od krompira sa lososom

$
0
0

Jedno od nezaobilaznih jela sa švedske božićne trpeze, ovog puta u mojoj verziji sa dimljenim lososom i svježom mirođijom.

U jednom od prethodnih postova u kojem sam govorila o švedskoj božićnoj trpezi (julbord ili smörgåsbord) i ponudila recept za švedske ćuftice, ukratko sam pomenula i jelo koje mi je poslužilo kao inspiracija za ovo koje vam danas predstavljam. Pokrenuta tim prazničnim dijelom godine i u želji da ispratim tradiciju zemlje u kojoj sam, odlučila sam da napravim pomenute božićne ćufte i njihovog vjernog pratioca: Janssons Frestelse ili u slobodnom prevodu Jonsonovo iskušenje.

Švedsko božićno jelo od krompira sa lososom

Moram priznati da jelom u originalnom izdanju nisam ostala zadovoljna. Bilo je isuviše neutralnog ukusa, a pri tom dosta masno. Međutim, djelovalo je veoma prilagodljivo i odmah sam počela da razmišljam kako da ga približim našem ukusu. Mora biti laganije, a opet ukusnije. I tako je došlo do ove verzije sa dimljenim lososom i svježom mirođijom!

Pročitajte više »

U posjeti Miminom kraljevstvu!

$
0
0

U toku januara i februara, u okviru igrice za blogere FBI rukavice koju je osmislila Maja sa bloga Cooks and Bakes, dajemo sve od sebe da što detaljnije i preciznije istražimo blog Mimi's Kingdom koji piše Milkica.

Tek od skoro sam počela da učestvujem u kulinarskim igricama, ali istraživanjem ovog divnog bloga ulazim i u svijet food detektiva. :) Onima koji nisu do sad imali priliku da to isprobaju, moram reći da je više nego izazovno! A objasniću vam i zašto.

Naime, jako sam se obradovala kad sam vidjela da će se Milkicin blog istraživati i znala sam da to ne želim da propustim. Od kad sam ga jednog dana pronašla (i ne sjećam se kad), uvijek sam smatrala da je jedna prava riznica fantastičnih recepata od kojih bi mnoge željela da isprobam. Nekako vrijeme brzo prolazi i nemoguće je stići sve što se planira i tako mi je sama igrica bila izgovor da se suočim sa onim što sam i htjela. Međutim, kad sam krenula da napravim mali odabir, shvatila sam da ovaj blog i nisam baš tako detaljno poznavala. Iz dijela "Hlebovi i peciva" sam, u svoj virtuelni notes, zabilježila baš sve recepte osim onih koji su zapravo isprobavanja u okviru samih igrica. Naravno, počela sam da paničim, jer sam znala da je to neizvodljivo. Danima sam izbjegavala da ponovo otvorim stranu sa indeksom recepata plašeći se iskušenja na koja ću naići. Šta da vam kažem, bila sam u pravu...

U posjeti Miminom kraljevstvu - kolaž

Svi mi znamo kako vrijeme leti i kako se samo okrenemo i shvatimo da je prošao jedan mjesec i onda prođe još jedna nedelja... Postala sam svjesna toga da neću stići isplanirano i odlučila sam da objavim post sa onim isprobanim do sad. Mimi, žao mi je što je ovdje samo pet, od najmanje petnaest planiranih! :)

Pročitajte više »

Hladna čorba od praziluka i krompira

$
0
0

Vichyssoise ili kremasta hladna čorba veoma zanimljivog ukusa i šik naziva je izuzetno jednostavna za pripremu, a po ukusu (dobro sad, i imenu) izgledaće kao da ste se dobro pomučili! :)

Vjerujem da je mnogima već poznato da je ovog mjeseca tema kulinarske igrice Ajme, koliko nas je!praziluk, a moj blog je ovomjesečni domaćin igrice. Već sam vidjela da se razna zanimljiva jela sa ovom namirnicom zakuvavaju, pa sam tako i ja htjela da priložim ovu hladnu čorbicu kao doprinos.

Vichyssoise - hladna čorba od praziluka i krompira

Jeste malo neobično što sam u ovim zimskim danima, kad nam je potrebno nešto da nas ugrije, odlučila da napravim hladnu čorbu, ali makar će nam poslužiti kao podsjetnik na ljeto. Do tad je možete jesti i toplu (što je sasvim moguće i ukusno), ali je onda među kulinarskim znalcima nemojte nazivati pravim imenom! :)

Pročitajte više »
Viewing all 200 articles
Browse latest View live